PL | EN

Sfera prywatna

8-23.11.2012
Galeria Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta, Wrocław
www.mieszkaniegepperta.pl
Kurator: Michał Bieniek
Realizacja w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska

Wydarzenie i ślad po nim – zapis procesu przemiany. Wspólny motyw: ceramika, pokazana jako gliniaste podłoże, po którym się stąpa, jako ślady naczyń na obrusach, jako kafle podłogowe, na których odbijają się ślady skakanki, jako stos potłuczonych naczyń.

Ceramika jest nierozerwalnie związana z pamięcią – wystarczy wspomnieć tradycyjne nagrobne medaliony lub rodzinne serwisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. To także materiał, który przejmuje i przechowuje najdrobniejsze ślady użytkowania, na którym rysuje się z czasem mapa codziennych, często bardzo prywatnych zdarzeń.

Ceramika (jako dziedzina sztuki) może być także, jak pokazuje historia autorki, która w wieku czternastu lat opuściła rodzinny dom i wyjechała uczyć się w kieleckim Plastyku, „wymówką”, rodzajem ucieczki. A także niedoskonałym usprawiedliwieniem dla dokonanych wyborów, w którego rdzeniu drzemie poczucie winy, a w strukturze odmalowują się cienie zdarzeń, które mogłyby nie nastąpić, gdyby...

„Sfera prywatna” Kariny Marusińskiej to intymna podróż po nieusuwalnych śladach, po „stemplach” wprasowanych w umysł dziecka i wciąż obecnych w życiu kobiety. To opowieść o uszkodzeniach i śladach używania oraz o jednocześnie wątłym i zaskakująco wytrzymałym materiale, który zamykając w sobie przeszłość, jest tu i teraz – otwiera się na przyszłość.

Michał Bieniek

TOP